Woody Allen – Evet Ama, Bir Lokomotif Bunu Yapabilir mi Bakalım?

Evet Ama, Bir Lokomotif Bunu Yapabilir mi Bakalım? Kitap Kapağı Evet Ama, Bir Lokomotif Bunu Yapabilir mi Bakalım?
Woody Allen
Ayrıntı Yayınları
96

“Amuda kalkarak ya da duş yaparken okunabilecek bir kitap. (...) Picasso’nun dalgaya alınmasından, ölümle poker oynamaya kadar zıp zıp zıplıyor Woody. Tanrısız kalan insanın teknolojiyi tanrı yapmasına karşın Woody’nin tost makinesinin 4 yıldır doğru dürüst çalışmamasına hatta bir keresinde çok sevdiği bir kadının burnunu kırmış olmasına aldırmayın siz. Woody Allen’ın keyfi oldukça yerinde...”

Tunca Arslan / 2000’e Doğru

“Akıllı saçması deli hikmetli” bir kitap.
Tempo

“ ‘Evet Ama, Bir Lokomotif Bunu Yapabilir mi Bakalım?’ ağırlıkta felsefe düşünülerek hazırlanmış, ilk anda zor anlaşılır izleniminin ardından düşündüren bir kitap.”
Celal Kırcı / Argos

Steve Tesich – Karoo

Karoo Kitap Kapağı Karoo
Steve Tesich
Pegasus Yayınları
512

Oscar ödüllü yazar Steve Tesich, Saul Karoo’nun hüzünlü ama çılgın dünyasını ustaca yaratıyor ve yerle bir ediyor.

Karoo sarhoş olamayan bir alkolik, oğluyla baş başa kalmaya katlanamayan sevgi dolu bir baba ve düzelttiği film senaryolarını aslında katlettiğini kabul eden bir film tamircisi.

Saul’ün bir yandan usta bir yönetmenin en iyi filmini, bir yandan da kendi kırık dökük hayatını “tamir ederken” seks, ölüm ve şov dünyasında yaptığı yolculuğa hem facialar hem de komedi eşlik ediyor.

“Saul’ün seks, ölüm ve şov dünyası yolculuğu çok etkileyici.”

-Michael Herr-

“Dokunaklı, komik ve görkemli.”

-New York Book Review-

“İçinize işleyecek kadar komik, hiç beklemeyeceğiniz kadar dokunaklı ve film sektörü hakkında acımasız bir dürüstlüğe sahip.”

-Richard E Grant-

“Büyüleyici, bilgece bir öfkeyle dolu, gerçek bir satirik eser.”

-Arthur Miller-

“Harika. Kendini yok etmenin çıplak bir dürüstlükle anlatılışı. Saul öyle komik ki serbest düşüşe geçtiğinde biz de onunla yolun sonuna kadar gidiyoruz.”

-Deborah Moggach-

“Bu roman, romanların yaratılma amacını büyük bir başarıyla yerine getiriyor; en dayanılmaz üzüntüleri öyle bir güldürü neşesiyle bir araya topluyor ki bizi neredeyse hayatın trajik oluşuna sevindiriyor.”

-Howard Jacobson-

“Karoo büyük bir romanın tüm bileşenlerine sahip. Olay örgüsü bir Yunan trajedisi kadar dokunaklı. Sürprizleriyle ise en büyük polisiye hayranlarını tatmin edecek türden. Karakterler sayfalarda karşımıza çıktıkları andan itibaren ete kemiğe bürünüyorlar. Olağanüstü.”

-Literary Review-

Müjdat Gezen – Eşeğin Karnındaki Elmas

Eşeğin Karnındaki Elmas Kitap Kapağı Eşeğin Karnındaki Elmas
Müjdat Gezen
Milliyet Yayınları

Sıradan bir eşek; daha bir adı bile yok ama, Müjdat Gezen'in bir romanının kahramanı olmayı başarabilip, Milliyet Yayınları'nın Nisan 1977 basımı kitabının kapağında Bedri Koraman'ın çizgileri ile kendisine yer bulmuş.

Usta sanatçının, bir eşekten roman kahramanı yaratabilmesine aslında çok da şaşırmamak gerekiyor. Çünkü, şöyle bir düşününce halkımızın onlarca yıldır türlü çeşit hayvanlardan nice demokrasi kahramanları yarattığını hatırlayıp, ''Ah bunların yanında bir eşeğin kahramanlığından da ne olacak?'' diyesi geliyor insanın.

Giovanni Guareschi – Don Camillo ve Hayırsız Oğul

Don Camillo ve Hayırsız Oğul Kitap Kapağı Don Camillo ve Hayırsız Oğul
Giovanni Guareschi
Bilgi Yayınevi
260

30 öyküden oluşan Don Camillo ve Hayırsız Oğul'da, Don Camillo ile Peppone arasındaki bitmek bilmeyen çekişmeyi, gülerek ve düşünerek okuyacaksınız.

Giovanni Guareschi – Don Camillo’nun Küçük Dünyası

Don Camillo'nun Küçük Dünyası Kitap Kapağı Don Camillo'nun Küçük Dünyası
Giovanni Guareschi
Bilgi Yayınevi
192

Don Camillo dizisinden, zevkle okunacak bir yapıt olan Don Camillo'nun Küçük Dünyası, Parma şehrindeki yaşantıyı; politika tutkusunu, konukseverliği, eli açıklığı, gelişmiş bir mizah duygusu içinde aktarıyor okurlara.

Orhan Boran – Leyleğin Ömrü

Leyleğin Ömrü Kitap Kapağı Leyleğin Ömrü
Orhan Boran
Milliyet Yayınları,
438

Ünlü Amerikan komiği Jimmy Durante -burnunun iriliğinden dolayı takma adı «hortumcuk»tu- 80 yaşını aştığı zaman kendisiyle yapılan bir röportajda:

—    «Mesleğimden hiçbir şikâyetim olmadı,» demişti. «Ama ne var ki, meslek dışı kişilerin bana repertuar düzenlemelerinden sıkıldım...»

Kulislere dadanan böyle tipler vardır. Ya ruh yapılarında bilinçaltı kalmış bir özlem, ya da artistlerin sahne arkası davranışlarına duydukları merak, salonda masalarında oturup eğlenmek varken onları kulise iteler...

Atilla Atalay – Eray

Eray Kitap Kapağı Eray
Atilla Atalay
İletişim Yayınları
255

"Doğmadan evvel birçok alametler belirdi... Dolar dalgalandı, salyangoz avı yasaklandı, BMW yeni seri üretimine başladı... Konuşan telefon çıktı (telesekreter)... Doğduğu vakit, bir inci tanesi kadar şirin, bir mikroçip (mini bilgisayar devresi) kadar zekiydi... Dört günlük iken bir Mekintoş bilgisayar tarafından beynine insanlık tarihi, geometri, urdu ve sanskritçe dilleri, kızların dudağını düşürücü dokunma, bakış, ses tonu v.b. gibi hareketler ikişer kere kaydedildi..."

Eray, kendine aşık, güce tapınan, haybeye zeki, apolitik, acımasız ve bencil... Radyo TV sunucularıyla hayranlık cümleleri sarfederek fakslaşanlardan Tarkan'ı görünce bayılanlara, satanistlerden kerameti kendinden menkul "sosyete hocaları"na kadar, birilerine takılıp, biyerlere ait olma isteğiyle, yaşamı için anlam arayanlara, bağlılıklarını sunabilecekleri kusursuz bir gençlik lideri...

Kitapta Majesteleri Eray ve Kitlesi "Erayinmanlar"ın bilinen tüm medyatik iletişim kodlarıyla dalga geçen; tuhaf, yalnızlıklarından ötürü acıklı ve bir o kadar komik iletişimlerine tanık olacaksınız... Kitapta yer alan tüm posta gönderileri yurdun dört bir tarafındaki "Erayinmanlar" tarafından yollanmış; gerçek mektup, faks, e-posta, telesekreter kaydı ve armağanlardan derlenmiştir...