Ferhan Şensoy – Çok Tuhaf Soruşturma
Senaryo / 13 Ocak 2017

Kitap Adı: Çok Tuhaf Soruşturma Yazar: Ferhan Şensoy Yanlışlıkla hapse düşen ve suçsuz olarak 6 yıl içeride yatan , bu süre sonunda suçsuzluğu anlaşılarak salıverilen bir adamın başından geçen tutuklanma, soruşturma ve hapis sergüzeşti çerçevesinde ülkemizdeki adalet mekanizmasının işleyiş biçimindeki yanlışlıklar, hapishanelerdeki uygulamalar ve insan hakları konuları mizah biçiminde anlatılıyor.İbrahim Şatır’ın çok acıklı öyküsü hem uyumsuz hem de gülünç.

Ferhan Şensoy – Şahları da Vururlar
Senaryo / 11 Ocak 2017

Kitap Adı: Şahları da Vururlar Farsça Fars Yazar: Ferhan Şensoy Yayıncı: Ortaoyuncular Yayınları Sayfa Sayısı: 166 Ferhan Şensoy’un en güzel oyunlarından biri. Farsça-Türkçe karışımı bir dille yazılmış, ortaoyuncuların kurulduğu yıllar uzun süre oynanmış, İran’ın nasıl olduysa haberi olmuş ve “Şah’la dalga geçiliyor!” deyip pek kızmışlardır!

Bernard Shaw – Sezar ve Kleopatra
Senaryo / 31 Mart 2016

Kitap Adı: Sezar ve Kleopatra Yazar: Bernard Shaw Yayıncı: Milli Eğitim Bakanlığı Yayınları Selam size, küçük adanın garip sakinleri, susun da beni dinleyin. O bomboş hükümet bültenlerini ezberleyip kafalarının çocukça saflığını koruyan siz erkekler, kulak verin bana. Süslenip püflenerek erkeklerin aklını çelen ama kendi aklından geçenleri açığa vurmayan, erkekleri güçlü efendiler olduklarına inandırıp, içinizden, ne kafasız çocuklar olduklarını iyi biliriz, diyen siz kadınlar, sözlerimi yabana atmayın. Şu şahin başıma bakın da Rab olduğumu anlayın, bir zamanlar Mısır’ın güçlü tanrısı Rab. Huzurumda ne diz çökebilir, ne de secdeye varabilirsiniz. Orada, tıkış sıralarda kımıldamanız bile zor. Birbirinizin önünü kapatmaktan başka bir şey gelmez elinizden. Zaten herhangi bir harekete geçebilmeniz için başkalarının öncülük etmesi gerekir. Herkesin yapmadığı şeyi yapmak, işte bunu asla göze alamazsınız. Sizden bana tapmanızı değil, sesinizi kısmanızı istiyorum. Ne erkekleriniz konuşsun, ne de kadınlarınız öksürsün. Çünkü sizi iki bin yıl öncesine çağırmaya geldim. Sizden önce kimler geldi, kimler geçti. Güneşin doğup battığını, ayın biçimden biçime girdiğini sizden başka budalalar da gördü. Siz de onlar gibisiniz, ama onlar kadar büyük değilsiniz. Halkımın yaptığı piramitler bugün hala ayakta duruyor. Oysa sizin köleler gibi yığdığınız, adına da imparatorluk dediğiniz toprak yığınları, üstlerine kendi oğullarınızın toz toprak olan cesetlerini de katsanız, rüzgarla dört bir…

Bernard Shaw – Dört Oyun
Roman , Senaryo / 31 Mart 2016

Kitap Adı: Dört oyun Yazar: Bernard Shaw Yayıncı: İş Bankası Kültür Yayınları Sayfa Sayısı: 433 Tiyatro yazarlığından önce müzik ve tiyatro eleştirileri ile romanlar yazan Bernard Shaw1925 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı. “Dört Oyun” ünlü yazarın “Sezar ile Kleopatra”, ” Pygmalion”, “Kırgınlar Evi” ve “Jan Dark” adlı en tanınmış oyunlarını bir araya getiriyor.

Aleksandr Sergeyeviç Puşkin – Küçük Tragedyalar
Senaryo / 21 Mart 2016

Kitap Adı: Küçük Tragedyalar Yazar: Aleksandr Sergeyeviç Puşkin Yayıncı: Oğlak Yayıncılık Sayfa Sayısı: 100 … Bu yapıttaki bütün oyunlar bir tür düello’ya dayalı. Sovyet şair Anna Akhmatova, 1958’de yayımlanan bir yazısında “Taştan Konuk”taki özyaşam ögelere dikkati çekmiş. Veba ile kolera koşutluğunu düşünürsek, Puşkin’in bu oyunlarda özyaşamını bolca kullandığını varsayabiliriz. F. F. Seeley, şöyle bir yorum getiriyor: “O dönemde Puşkin -evliliğin eşiğindeyken- bir öcden korkmaktadır: Kendisi o ana kadar Don Juan rolünü üstlenmiştir, ama bundan böyle Don Alvaro rolüne girmek, yani genç ve güzel karısının onurunu, onun deneyimsizliğine ve karşısına çıkabilecek Don Juanlara karşı savunmak zorundadır. Karısı Natalya, tıpkı Donna Anna gibi, annesinin isteğiyle sevmediği bir erkekle evlenmiştir. “Bu tragedyada kendini cezalandırmaktadır Puşkin.” Gerçek yaşamda yaptığı gibi… -Tomris Uyar-