Pierre Bourdieu – Televizyon Üzerine

28 Ekim 2016

Televizyon Üzerine Book Cover Televizyon Üzerine
Pierre Bourdieu
Yapı Kredi Yayınları
105

Televizyon Üzerine, günümüz sosyolojisinin temel kuramcılarından Bourdieu'nün 18 Mart 1996'da College de France'ta verdiği Mayıs 1996'da Paris Premiere kanalında yayınlanan "Televizyon üzerine" başlıklı iki dersin yeniden gözden geçirilip düzeltilmiş halini, "Gazeteciliğin Baskı Gücü" ve "Olimpiyat Oyunları" başlıklı iki ek yazıyı, ayrıca, "Gazetecilik ve Siyaset" başlıklı bir "Sonsöz"ü içeriyor.

Fransa'da aylar boyunca bütün büyük gazetecileri, gazete, dergi ve televizyon kanallırının yazar ve yorumcularını ayağa kaldıran kitap şimdi Türkçe'de... Özellikle gazetecilik dünyasını iyi tanıyan Turhan Ilgaz kaleme aldı.

"... okurlar, üslupları (kabadayı, küfürbaz, benmerkezci, teşhirci...) ile göz dolduran (!) köşe yazarlarının, bembeyaz porselen dişlerini gösteren müstehzi gülücükleriyle konuklarını/muhataplarını aşağılamaya çalışan, cahil, yarıcahil, bilgiç, ukala, küstah TV programcılarının, her konuda hazır reçeteleri bulunan malumatfuruş ekran-aydınlarının (Bourdieu'nün 'fast-thinker' dediği) Türkiye müshalarını, bu kitapta teker teker anımsayıp tanıyacaklardır."

0 Yorum

Bir Cevap Yazın