Alfred Hitchcock – Zehirin Kalorisi Yoktur
Korku - Gerilim / 8 Ocak 2017

Kitap Adı: Zehirin Kalorisi Yoktur Yazar: Alfred Hitchcock Yayıncı: Öteki Yayınevi Sayfa Sayısı: 128 Alfred Hitchcock denince akla tek bir şey gelir; gülümsetip korkutan öyküler. Sayısız filme yönetmen olarak imza atan Hitchcock, başarılı bir gerilim ustası olarak dünyaca tanınıyor. Genç yazarların, heyacan ve gerilimin bir tutam kara mizahla yoğrulmuş öykülerini derleyen ünlü yönetmen yazar, bu kitapla sizleri gizem dolu bir dünyaya götürüyor.

Ray Bradbury – Deliler Mezarlığı
Korku - Gerilim / 4 Aralık 2016

Kitap Adı: Deliler Mezarlığı Yazar: Ray Bradbury Yayıncı: Nisan Yayınları 1950’li yılların Hollywood’undan büyül bir dünya.Tuhaf karakterler, gerilim ve şiddetli bir nostalji duygusu…

Thomas Harris – Hannibal
Korku - Gerilim / 4 Aralık 2016

Kitap Adı: Hannibal: Hannibal Lecter Serisi 3. Kitap Yazar: Thomas Harris Yayıncı: Nemesis Kitap Doktor Lecter’ın hücresinden kaçarak hem kendisini hem de karanlık zevklerini özgür bırakmasının üzerinden yedi yıl geçmiştir. Ancak onu unutmayan ve bir kez daha karşılaşmak isteyen iki kişi vardır. Bunlardan biri Doktor Hannibal Lecter’ın izini süren ajan Clarice Starling, diğeri ise Hannibal’ın altıncı kurbanı olmasına rağmen hayatta kalmayı başaran, ancak yaşamını bir solunum cihazına bağlı olarak sürdürebilen Mason Verger’dir. Bu üç isim elbette bir araya gelecektir; ancak bu buluşmadan sadece bir kişi sağ kurtulabilir.

Thomas Harris – Hannibal Doğuyor
Korku - Gerilim / 4 Aralık 2016

Kitap Adı: Hannibal Doğuyor: Hannibal Lecter Serisi 4. Kitap Yazar: Thomas Harris Yayıncı: Nemesis Kitap Bir korku imparatoru: Hannibal Lecter Soğuk bir kış günü doğan Hannibal, masumiyetinin çok ötesinde hisler taşımaktadır. Yalnızdır, korkmuştur. Yanında olduğunu hissettiği tek şeyse kötülüktür. Onu bulup yanlarına alan amcası ve ve amcasının eşiyle birlikte bir şansı olur. Özellikle amcasının eşi olan Leydi Murasaki’nin çabalarıyla iyileşmeye başlar. Ancak baştan beri içine işleyen kötülük hissinden hiçbir zaman kurtulamadığını fark etmesi uzun sürmez. Kurtulamamıştır çünkü, kız kardeşini gözlerinin önünde parçalara ayırıp yiyenler, Hannibal’in içine asla kurtulamayacağı intikam tohumları ekmişlerdir. Thomas Harris’in yarattığı bir korku klasiği olan Hannibal Lecter’ın hikâyesi, kötülük ve intikam isteği arasındaki ilişkiyi, yeniden düşünmenize neden olacak.

John Rector – Paranoya
Korku - Gerilim / 29 Kasım 2016

Kitap Adı: Paranoya Yazar: John Rector Yayıncı: Ephesus Yayınları İyileşmiş eski bir hükümlü cinayet işlediğinden kuşkulanırsa ne olur? John Rector’un karanlık ve büyüleyici psikolojik gerilim romanı Paranoya’da, Çiftçi Dexter McCray hem şüpheli hem dedektif oluyor. Sorunlu geçmişinden kaçmaya çalışan bu adam, evi terkeden karısını ölümle tehdit ettiğinin ertesi günü mısır tarlasının yanındaki kavak korusunda genç bir kızın cesedini bulur. Masumiyetini kanıtlama umuduyla gerçeği tek başına aramaya çıkar. Şimdi, ailesinden ve arkadaşlarından ayrı ve cinayet sırasında nerede olduğunu kanıtlayacak bir mazeretten yoksunken dağılmış bir hayatın parçalarını toplamasında ona yardım edebilecek tek bir kişi vardır: Ölü kızın kendisi… Rector, hikâyenin ve ‘Katil kim?’ tarzının karmaşıklığını anlamış, okuyucularını hem akılda kalıcı hem de huzursuz edici bir yolculuğa çıkarıyor…

Christie Golden – Sislerin Vampiri
Korku - Gerilim / 16 Kasım 2016

Kitap Adı: Sislerin Vampiri Yazar: Christie Golden Yayıncı: Ankira Yayıncılık Acıyla sonuçlanan ümitsiz bir aşk öyküsü… Kayalıkların tepesine inşa edilmiş korkunç bir şato… Açılmaması gereken kilitli bir oda… Bir rahip, bir hırsız ve bir kurt kadın… Ve iki vampirin dehşet verici iradelerinin ölümcül çarpışması… Sislerin Vampiri tam bir fantezi-korku klasiği ve Ravenloft romanlarının birincisi.

P. N. Elrod – Ben, Strahd. Bir Vampirin Anıları
Korku - Gerilim / 16 Kasım 2016

Kitap Adı: Ben, Strahd. Bir Vampirin Anıları Yazar: P. N. Elrod Yayıncı: Ankira Yayıncılık Parşömen yapraklardan bazıları krem rengiydi, kalın ve sağlamdılar. Pek çok yaşam süresi boyunca dayanacak şekilde yapılmışlardı. Diğerleri ince ve yıpranmışlardı. Geçen zamandan sararmışlardı ve çevirdikçe tedirgin edici bir şekilde çatırdıyorladı. Ne süslü çizimler ne de kenar çizgileri vardı. Sadece siyah mürekkeple yazılmış satırlar. Akıcı el yazısını okumak başta biraz güçtü; yazarın kullandığı kaligrafi tarzı üç yüz yıldır pek kullanılmıyordu. İçindekiler kısmı yoktu ama atılmış olan tarihlere bakılırsa bu bir tarihçeydi.

H. P. Lovecraft – Toplu Eserleri
Korku - Gerilim / 11 Kasım 2016

Kitap Adı: Toplu Eserleri Yazar: H. P. Lovecraft Yayıncı: Dost Kitabevi Yeni keşfedilmiş ve sonsuz bir dünyanın daha önce hiç anlatılmamış, kötücül öyküsü… Sorgulanamayan inançlar ve sarsılmaz gibi görünen toplumsal katmanların ayrıştığı ipince sınır… Gecenin sırrıyla irkilen, uzak olduğu kadar yakın, bıçaksırtı bir metafor… Tüm kehanet ve mucizeleriyle somut bir evren tasarımı olarak dehşet… Varlığıyla dünyayı lanetleyen bir giz ve çıkışsız bir aynalar salonu… H.P. Lovecraft, kınında uyuyan kadim bir yüzle size dönüyor…

Korku Öyküleri Antolojisi
Korku - Gerilim / 7 Kasım 2016

Kitap Adı: Korku Öyküleri Antolojisi Yazar: Karanlıkta 33 Yazar Yayıncı: İthaki Yayınları Sayfa Sayısı: 720 Joseph Sheridan Le Fanu, Amelia Ann Blanford Edwards, Bram Stoker, William Wymark Jacobs, Saki, Ambrose Bierce, Guy De Maupassant, Montague Rhodes James, David Herbert Lawrence, Algernon Blackwood, Carl Jacobi, Ernst Theodor Amadeus Hoffmann, Edgar Allan Poe, Arthur Machen, Thomas Burke, Seabury Quinn, Howard Phillips Lovecraft, Clark Ashton Smith, Manly Wade Wellmann, Robert Ervin Howard, August Derleth, Robert Bloch, Frank Belknap Long, Raymond Douglas Bradbury, Robert Aickman, Richard Burton Matheson, Charles Beaumont, Harlan Ellison, Ramsey Campbell, Dan Simmons, Clive Barker, Stephen King, David Niall Wilson. İnsanoğlunun en eski ve en güçlü duygusudur korku. Korkuların en eski ve en güçlü olanı ise bilinmeyen karşısında duyulandır. Ateşi keşfeden ilkel insanın ilk icraatından biri çıtırdayan dalların çevresine kümelenip, dört bir yandan bastıran boğucu karanlığa sırtını dönüp, öykülerle birbirlerinin ödülünü koparmaya çalışmak olmuştu hiç kuşkusuz. Dünyanın en eski öyküsünün korkutmak için anlatılmış olması kuvvetle olasıdır. Sadece bu gerçek bile korku edebiyatının ne denli sağlam ve ayrıcalıklı bir temele sahip bulunduğunu göstermeye yeterlidir.

H. P. Lovercraft – Deliliğin Dağlarında
Korku - Gerilim / 6 Kasım 2016

Kitap Adı: Deliliğin Dağlarında Yazar: H. P. Lovercraft Yayıncı: İthaki Yayınları Sayfa Sayısı: 136 Anlatmam gereken gerçeklerden kaçınılmaz olarak kuşku duyulacak; yine de eğer mantıksız ve inanılmaz gözüken şeyleri çıkaracak olsaydım, geriye hiçbir şey kalmazdı. Howard Phillips Lovecraft, küçük yaşta babasını kaybeden, gençliğinde de annesini akıl hastanesine uğurlayan yalnız bir adamdı. Büyükbabasının anlattığı korku öyküleri onun dehşetlere gebe hayal dünyasının kapılarını açtı. Hep içine kapanık biri oldu. Tek çaresi yazmaktı. 1920’li ve 30’lu yıllarda yazdığı öykülerle korku edebiyatına damgasını vurdu ve korku diye adlandırdığımız duyguyu yeniden tanımladı. Onun eserlerinin çoğu modern insanın adlandıramadığı dehşetler hakkındaydı. Deliliğin Dağlarında, adlandıramamanın yarattığı dehşeti bir bilim adamının, yani asıl işi tanımlamak ve sınıflandırmak olan birinin gözünden yansıtıyor okura. Tam da bu yüzden korku edebiyatının meselesi olan metinlerinden biri bu. Bilinmeyeni aydınlatma çabasının ve modern insanın umutlarının karşısında, derinden yükselen bir karanlığın ve sözcüklere dökülemeyen bir deliliğin öyküsü…

H. P. Lovecraft – Uyku Duvarının Ötesinde
Korku - Gerilim , Macera / 3 Kasım 2016

Kitap Adı: Uyku Duvarının Ötesinde Yazar: H. P. Lovecraft Yayıncı: Altıkırkbeş Yayınları Sayfa Sayısı: 214 ürkütücü derinliklerin içlerine doğru indirilen bir meşale… Dehşet verici intikamlarını sürdürebilmek için yüzyıllar boyunca gizli ilimleri kullanarak yaşayan insanlar… Rüyasız uykunun özgürlüğünde isimsizce yaşayan ışık kardeşelrin… Binlerce yıldır unutulmuş yollarda yürüyecek ilk kişi olmak istemiyorsan, geri kalan her şeyi bırak ve kaç! Bu senin tek şansın… Gerçekler ve deneyim bunu başaramıyorsa, güzelliği hayaller ve yanılsamalarda ara.

John Saul – Kör Gazap
Korku - Gerilim / 3 Kasım 2016

Kitap Adı: Kör Gazap Yazar: John Saul Yayıncı: Altın Kitaplar Sayfa Sayısı: 300 Küçük kasaba genç kadın için yeni bir hayatın başlangıcı olacaktı. Yeni bir çevre ve değişik insanlarla tanışmanın hayalini kurarken sisler arsından uzanan küçücük bir el tüm hayatını değiştirdi. Yıllar önce işlenen bir cinayetin kurbanı karanlıklaran dönmüş, İntikam diye yalvarıyordu…

Stephen King – Kubbe’nin Altında
Korku - Gerilim / 3 Kasım 2016

Kitap Adı: Kubbe'nin Altında Yazar: Stephen King Yayıncı: Altın Kitaplar Sayfa Sayısı: 1024 119 Karayolu’nun aşağısında, Chester’s Mill’de kıyamet kopmak üzere… Güzel, güneşli bir günde küçük kasabanın dünyayla olan bütün bağlantısı görünmez bir güç tarafından kesilir. Uçaklar görünmez bir kalkana çarpar, şiddetli bir yağmur önüne geleni yıkıp yerle bir eder. Kubbe yavaş yavaş alçalırken bahçevanın eli kopar. Arabalar infilak eder. Aileler birbirinden kaçar, herkes panik içindedir. Hiç kimse bu kalkanın nedenini, neden, ne zaman geldiğini ve ne zaman ortadan kalkacağını bilemez. Bir Irak savaşı gazisi ve acımasız bir politikacı Kubbe’nin altındaki gücü ele geçirmeye kararlıdır, ama onların asıl düşmanı Kubbe’ dir, çünkü zaman gittikçe azalmaktadır.