Orhan Kemal – Murtaza
Hikaye / 20 Ocak 2017

Kitap Adı: Murtaza Yazar: Orhan Kemal Yayıncı: Everest Yayınları Sayfa Sayısı: 438 İnsanı en derininden kavrayarak anlatan kalemlerin başında gelen Orhan Kemal, ölümsüz karakteri Murtaza ile Türk edebiyatına asla silinemeyecek biçimde damgasını vurmuştur. Yazıldığı günden beri defalarca filmlere, oyunlara konu olan bu karakter, insanın en çapraşık durumlarından birini kara mizahla yüklü bir dille anlatır. Otorite ile doğru kavramı arasında sıkışıp kalan, doğruculuğundan ödün vermemek için çabaladıkça daha çözümsüz durumlara düşen, bu arada gittikçe insanı anlamaktan uzaklaşıp salt ilkelerini savunan bireyin başına gelenlerin acıklı bir güldürüsüdür Murtaza’nın öyküsü. Türk edebiyatının en önemli klasiklerinden biri olan “Murtaza”, her okurun mutlaka okuması gereken bir kitap. Orhan Kemal’in kitapları bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurun dünyasında onun kadar iz bırakır, okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve aydınlığı yeniden kazanmanız için yol gösterir bize. Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemal’in kitaplarını yayımlamaktan onur duyuyoruz.

Murathan Mungan – Erkeklerin Hikayeleri
Hikaye / 19 Ocak 2017

Kitap Adı: Erkeklerin Hikayeleri: Murathan Mungan'ın Seçtikleriyle Yazar: Murathan Mungan Yayıncı: Metis Yayınları Sayfa Sayısı: 192 Erkeklerin bağımsızlık merakları, serüven tutkuları, sevgi gereksinimleri, sahiplenme istekleri, bağlanma korkuları, toplumsal rolleri ve birlikteliğin tuzaklarından kalkarak çoğaltılabilecek nice durumun yarattığı iki cins arasındaki ezeli sorunlar içinde sıkışıp kalmış hikayeler. ‘‘Bu da erkeklerin hikayeleri” diye okunabilir bu kitap. Ya da erkeklerin nasıl gördüğü, nasıl hissettiği, nasıl yaşadığı ve nasıl anlattığı üzerine olan bu hikayeler için ‘‘bir de erkeklerden dinleyelim bakalım,” denebilir. Yazarların yalnızca erkeklerden seçildiğine bakılırsa, ‘‘erkek yazarların hikayeleri” diye de yorumlanabilir.

Reşat Nuri Güntekin – Tanrı Misafiri
Hikaye / 19 Ocak 2017

Kitap Adı: Tanrı Misafiri: Bütün Eserleri 22 Yazar: Reşat Nuri Güntekin Yayıncı: İnkılap Kitabevi Sayfa Sayısı: 175 Tanrı Misafiri; Reşat Nuri Güntekin’in, Türkiye toplumunun her kesiminden eşsiz insan manzaralarını ustalıkla sunduğu hikayelerini kapsar. Hikayelerin adları bile yazarın geniş yelpazesi hakkında fikir vericidir: Tanrı Misafiri, Yaseminli Yuva, Deniz Banyosu, Münzevinin Esrarı, Yanakların Taksimi, Gece Ziyaretçileri, Su Çekme ve Bulaşık Yıkama, Şapka Duası, Bir Aile Meselesi, Medeni Gühanlar, Bir İstifa, Bir Centilmen, Porselen Çay İbriği, Hatıra Defteri, Kesatlık, Bir Modern Genç Kız, Sinema, Çocuk ve Sokak, Biçilmiş Kaftan, Bir Artist, Diplomasız Doktor, Hasta Çocuk, Bir Gümrük Kaçakçılığı.

Reşat Nuri Güntekin – Olağan İşler
Hikaye / 19 Ocak 2017

Kitap Adı: Olağan İşler: Bütün Eserleri 20 Yazar: Reşat Nuri Güntekin Yayıncı: İnkılap Kitabevi Sayfa Sayısı: 176 OLAĞAN İŞLER’in, ilk bölümünde yer alan kısa hikayelerde, şiir tadında tasvirler, insanların güzel duygu dünyaları ve toplumun gerçekleri akıcı bir biçimde ele alınıyor. İkinci bölümde ise, yazarın Batılı yazarlardan yapmış olduğu başarılı çeviri hikayeler yer alıyor.

Reşat Nuri Güntekin – Leyla ile Mecnun
Hikaye / 18 Ocak 2017

Kitap Adı: Leyla ile Mecnun: Bütün Eserlri 18 Yazar: Reşat Nuri Güntekin Yayıncı: İnkılap Kitabevi Sayfa Sayısı: 271 REŞAT NURİ GÜNTEKİN’in birçok hikayesinin toplandığı bu kitap, insanların gönül dünyalarının zenginliğini, aşkın, sevginin ve dostluğun bütün renklerini ustalıkla sergiliyor. Mektuplar, anılar ve gerçekler başarıyla dile getirilmiş. Bu kitapta ayrıca birkaç küçük oyun da yer alıyor.

Simone De Beauvoir – Moskova’da Yanlış Anlama
Hikaye / 17 Ocak 2017

Kitap Adı: Moskova'da Yanlış Anlama Yazar: Simone De Beauvoir Yayıncı: Yapı Kredi Yayınları Sayfa Sayısı: 88 Fransız edebiyatının en cesur ve özgün kalemlerinden olan Simone de Beauvoir’dan kısa ama etkili bir başyapıt: Moskova’da Yanlış Anlama. Beauvoir’ın bu uzun öyküsü, artık yaşlarını almış bir çiftin, Nicole ile André’nin, Sovyetler Birliği’ne yaptığı yolculuk sırasında yaşadığı krizi anlatıyor. İletişimsizlik, kadın-erkek ilişkileri, yaşlılık ve dönemin Sovyet eksenli politik hayalkırıklıkları üstüne aforizmalarla örülü Moskova’da Yanlış Anlama, Türkçede ilk kez yayımlanıyor. Simone de Beauvoir (1908-1986), Sartre ile birlikte edebiyatta varoluş akımın en önemli temsilcilerinden biri olmuştur. Geride bıraktığı çok sayıda eserle düşünce ve edebiyat dünyasının en önemli figürlerinden biri olmaya ölümünden sonra da devam etmiştir.

Anton Çehov – Hikayeler 4
Hikaye / 14 Ocak 2017

Kitap Adı: Hikayeler 4 Yazar: Anton Çehov Yayıncı: Milli Eğitim Bakanlığı Yayınları Anton Çehov’un elden ele gezen, hafızalara kazınan, nesillerin unutamadığı hikayelerinin 4. cildi burada… Tam 33 hikayenin yer aldığı bu kitapta sizleri diğer Çehov hikayelerinde olduğu gibi büyüleyecek.

Ivan Sergeyeviç Turgenyev – Hikayeler 3
Hikaye / 14 Ocak 2017

Kitap Adı: Hikayeler 3 Yazar: Ivan Sergeyeviç Turgenyev Yayıncı: Milli Eğitim Bakanlığı Yayınları Turgenyev’in Hikayelerinin 3. ve son cildini yayınlıyoruz. Bu kitapta yer alan hikayeler ise; Han, Sessiz Köşe, Üsteğmen Ergunov’un Hikayesi ve Tuğbay’dır. Keyifli okumalar dileriz.

Ivan Sergeyeviç Turgenyev – Hikayeler 2
Hikaye / 14 Ocak 2017

Kitap Adı: Hikayeler 2 Yazar: Ivan Sergeyeviç Turgenyev Yayıncı: Milli Eğitim Bakanlığı Yayınları Turgenyev’in Hikayelerinin 2. cildi huzurlarınızda. Bu ciltte “Kabadayı”, “Mumu” ve “Punin ile Baburin” isimli hikayeler bulunmaktadır. epub dosyasındaki hata düzeltilmiştir.

Ivan Sergeyeviç Turgenyev – Hikayeler 1
Hikaye / 14 Ocak 2017

Kitap Adı: Hikayeler 1 Yazar: Ivan Sergeyeviç Turgenyev Yayıncı: Milli Eğitim Bakanlığı Yayınları Turgenyev’in muazzam üç ciltlik hikayelerinin ilk bölümüdür. Tamamen gözden geçirilmiştir, keyifli okumalar dileriz.

Recaizade Mahmut Ekrem – Muhsin Bey
Hikaye / 13 Ocak 2017

Kitap Adı: Muhsin Bey Yahut Şairliğin Hazin Bir Neticesi Yazar: Recaizade Mahmut Ekrem Yayıncı: Papersense Yayınları Recaizade Mahmut Ekrem, Türk şair ve yazar. 19. yüzyıl Osmanlı dönemi Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden birisi olan Recaizade Mahmut Ekrem’in bir solukta okuyacağınız güzel bir öyküsüdür.

Sultan Tarlacı – Kertenkele Öyküleri
Hikaye / 11 Ocak 2017

Kitap Adı: Kertenkele Öyküleri Yazar: Sultan Tarlacı Sayfa Sayısı: 61 Kertenkeleler, tehlike anında, kendi kendilerine, kuyruklarını bırakıp kaçabilirler. Buna kendiliğinden uzuv koparma denir. Başka hayvanlarda da bu durum olmasına karşın, özellikle kertenkelelerde sık izlenir. Kuyruğu bırakma bir savunma ve korunma yoludur. Kuyruk, saldırıyı yapanı oyalarken, gövde uzaklaşır ve hayatta kalma oranını bu yöntemle arttırır. Diğer yandan, kertenkele gibi bir hayvanın ağırlığının önemli bir kısmını kuyruk ağırlığı oluşturduğundan, ağırlığın bırakılması daha da hızlı kaçmaya imkan verir.

Hekimoğlu Ismail – Menan Cinleri
Hikaye / 6 Ocak 2017

Kitap Adı: Menan Cinleri Yazar: Hekimoğlu Ismail Yayıncı: Timaş Yayınları Sayfa Sayısı: 189 Menan Cinleri’nin Padişahı, akşamın alaca karanlığında, kayalık bir vadide, yanık otlar üstünde toplanmış olan kabilesine dedi ki: – İnsanlar çok ilerledi ve bizi geçtiler. Gökte uçuyorlar, denizin dibinde gidiyorlar, yerde ise birbirlerini yiyorlar. Böylece bize iş kalmadı. İşsizlik bütün acılığı ile artıyor. Bilmem ki ne yapmalı? – Yani insanları çarpmaya gitmeyecek miyiz? – Gereksiz… Onlar, medeni araçlarla birbirlerini çarpıyor ve çarpışıyorlar. Bu yüzden çoğu çarpık yaşıyor. Biz de işsiz kaldık. Fakat üzülmeyin, eskiden insanlar cin hikayeleri anlatıp eğlenirlerdi. Şimdi biz de insan hikayeleri, anlatıp eğleneceğiz.