Patrick Rothfuss – Rüzgarın Adı
Fantastik / 12 Mart 2017

Kitap Adı: Rüzgarın Adı Kitap Serisi: Kral Katili Güncesi Yazar: Patrick Rothfuss Tür: Fantastik, Macera Yayıncı: İthaki Yayınları Yayın Tarihi: 2011 Sayfa Sayısı: 736 Belki beni duymuşsunuzdur. Fantastik kurgu edebiyatının eşsiz bir masalı, bir kahramanın kendi ağzıyla anlattığı öyküsü işte böyle başlıyor. Bir keder öyküsü bu… bir kurtuluş öyküsü… bir adamın evrenin anlamını arayışının ve gerek o arayışın gerekse de onu sürdürmesini sağlayan gem vurulamaz iradenin bir efsaneye dönüşmesinin öyküsü… “Rothfuss, Rüzgarın Adı ile başlayan bu muazzam hikâyede nereye giderse gitsin iyi bir şarkıyı taşıması gibi bizi de yanında götürecek.” Ursula K. Le Guin

Patrick Rothfuss – Bilge Adamın Korkusu
Fantastik / 10 Mart 2017

Kitap Adı: Bilge Adamın Korkusu Kitap Serisi: Kral Katili Güncesi Yazar: Patrick Ruthfuss Tür: Fantastik, Macera Yayıncı: İthaki Yayınları Yayın Tarihi: Ağu 2011 “Her bilge adamın korktuğu üç şey vardır: fırtınalı bir deniz, aysız bir gece ve yumuşak başlı birinin öfkesi.” Bilge Adamın Korkusu’nda Kvothe kahramanlık yolundaki ilk adımlarını atıyor ve kendi ömrü dahilinde efsane haline gelmenin hayatı bir adam için ne kadar zor kılabileceğini öğreniyor. Uyuyan höyük krallarından prensesler kaçırdım. Trebon kasabasını yakıp kül ettim. Felurian’la bir gece geçirdim ve hem canıma hem de aklıma mukayyet olabildim. Çoğu insanın alındığından daha küçük bir yaşta Üniversite’den atıldım. Başkalarının gündüz gözüyle ağızlarına almaktan bile korktukları yollardan ay ışığı altında geçtim. Tanrılarla konuştum, kadınlar sevdim ve ozanları ağlatan şarkılar yazdım. Benim adım Kvothe. Belki beni duymuşsunuzdur. “Usta eli değmiş bir kitap.” Sevin Okyay – Radikal Kitap

Terry Brooks – Shannara’nın Kılıcı 3. Kitap
Fantastik / 18 Ocak 2017

Kitap Adı: Shannara’nın Kılıcı 3. Kitap Yazar: Terry Brooks Yayıncı: İthaki Yayınları Sayfa Sayısı: 240 Savaşın amansız gölgesi dünyanın özgür halklarının üzerine düşmüş, Karabüyücü Lord’un ordusu Tyrsis kapılarına varmıştır. Shannara’nın Kılıcı ve Shea hala kayıp olduğundan, Güneykarası’nı karanlığın güçlerine karşı savunmak Sınır Lejyonu’na düşmüştür. Öte yandan elinden bir kez kaçırdığı Shannara’nın Kılıcı’nın peşinden Kafatası Krallığı’na yollanan Shea’yı Karabüyücü Lord’la yüreklere korku salan bir yüzleşme beklemektedir.

Ursula K. Le Guin – Yerdeniz Büyücüsü
Fantastik / 14 Ocak 2017

Kitap Adı: Yerdeniz Serisi 1. Kitap: Yerdeniz Büyücüsü Yazar: Ursula K. Le Guin Yayıncı: Metis Yayınları Sayfa Sayısı: 192 “Sanırım Yerdeniz Büyücüsü’nün en çocuksu yanı, konusu: Büyümek. Büyümek, benim yıllarımı alan bir süreç oldu; bu süreci otuzbir yaşımda tamamladım-ne kadar tamamlanabilirse; o yüzden de çok önemsiyorum. Çoğu genç de önemser. Ne de olsa esas işleri budur: Büyümek.”

Ursula K. Le Guin – Atuan Mezarları
Fantastik / 14 Ocak 2017

Kitap Adı: Yerdeniz Serisi 2. Kitap: Atuan Mezarları Yazar: Ursula K. Le Guin Yayıncı: Metis Yayınları Sayfa Sayısı: 152 “Atuan Mezarları’nın konusu tek kelimeyle söylemek gerekirse cinselliktir. Kitapta bir sürü simge var, tabii ki yazarken bunları bilinçli bir şekilde çözümlemedim; bu simgelerin hepsi cinsel simgeler olarak okunabilir. Daha açık söylemek gerekirse kitabı bir kadının büyümesi olarak okuyabilirsiniz. Temalar, doğum, yeniden doğum, yıkım ve özgürlük.”

J.K. Rowling – Harry Potter ve Ölüm Yadigarları
Fantastik / 1 Ocak 2017

Kitap Adı: Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Yazar: J.K. Rowling Yayıncı: Yapı Kredi Yayınları Sayfa Sayısı: 696 “Bana Harry Potter’ı verin,” dedi Voldemort’un sesi, “kimseye zarar gelmesin. Bana Harry Potter’ı verin, okula dokunmayayım. Bana Harry Potter’ı verin, ödüllendirilin.” Sihir dünyası savaşta! Karanlık Lord iyice güç kazanırken iyiler de boş durmuyor. Yedinci yılında Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na dönmeyen Harry Potter, Dumbledore’un ona bıraktığı görevi tamamlamaya çalışıyor. Yanında –her zamanki gibi– Ron ve Hermione’yle, bir yandan Voldemort’tan ve onun Ölüm Yiyen’lerinden kaçarken bir yandan da Hortkuluklar’ı yok etmek, Ölüm Yadigârları’nın sırrını keşfetmek zorunda olan Harry kendi geçmişiyle ilgili de pek çok şey öğreniyor.

J.K. Rowling – Harry Potter ve Melez Prens
Fantastik / 1 Ocak 2017

Kitap Adı: Harry Potter ve Melez Prens Yazar: J.K. Rowling Yayıncı: Yapı Kredi Yayınları Sayfa Sayısı: 596 “İşte orada, okulun tepesinde, gökte asılı duruyordu: o yılan dilli, parıl parıl parlayan yeşil kafatası; Ölüm Yiyen’lerin bir binaya girdiklerinde… birilerini öldürdüklerinde arkalarında bıraktıkları işaret…” Büyücüler dünyasında devam eden karmaşa artık Muggle’ların dünyasını da etkilemeye başlamıştır. Harry Potter, Hogwarts’taki altıncı yılını Feci Yorucu Büyücülük Sınavlarına hazırlanarak geçireceğini düşünmektedir. Artık Quidditch takımının da kaptanıdır. Ancak Diagon Yolu’ndaki okul alışverişi sırasında Draco Malfoy’un bir şeyler çevirdiğini fark eder. Lord Voldemort’un geçmişiyle ilgili pek çok bilinmeyen ortaya çıkarken bir yandan da Malfoy’un neyin peşinde olduğunu öğrenmeye çalışan Harry’yi yine zor günler beklemektedir.

Margaret Weis & Tracy Hickman – İlkbahar Şafağı Ejderhaları
Fantastik / 3 Aralık 2016

Kitap Adı: İlkbahar Şafağı Ejderhaları: Ejderha Mızrağı Destanı 3. Kitap Yazar: Margaret Weis & Tracy Hickman Yayıncı: Laika Yayıncılık Dünyanın, Kraliçe Takhisis’in ejderhalarına karşı direnişi devam ediyor. Gizemli ejderha küreleri ve parlayan ejderha mızrakları ile silahlanmış yol arkadaşları dünyaya umut getiriyor. Savaş tüm şiddeti ve acımasızlığıyla sürerken; yeni günün şafağında, yol arkadaşlarının kalbini gölgeleyen karanlık sırlar ışığa çıkıyor. Yaşadıkları ihanetler ve zayıflıklar, bir cephe de kendi içlerinde açar; ama kahraman olmak, bir destan yazmak hiç de kolay değildir…

Margaret Weis & Tracy Hickman – Kış Gecesi Ejderhaları
Fantastik / 3 Aralık 2016

Kitap Adı: Kış Gecesi Ejderhaları: Ejderha Mızrağı Destanı 2. Kitap Yazar: Margaret Weis & Tracy Hickman Yayıncı: Laika Yayıncılık Artık insanlar Takhisis’in; Karanlıklar Kraliçesi’nin ejderhalarının yeryüzüne döndüğünü biliyordu… Ansalon halkları; evlerini, hayatlarını ve özgürlüklerini korumak için savaşa hazırlanırken, ejderhaların yaydığı dehşet ve korku hissi altında bu hiç de kolay değildi. Tüm bu kargaşanın ortasında ‘kapıkulbu’ beyinli bir kender, solgun kış güneşi altında tek başına duruyordu.

Margaret Weis & Tracy Hickman – Güz Alacakaranlığının Ejderhaları
Fantastik / 3 Aralık 2016

Kitap Adı: Güz Alacakaranlığının Ejderhaları: Ejderha Mızrağı Destanı 1. Kitap Yazar: Margaret Weis & Tracy Hickman Yayıncı: Laika Yayıncılık Çoğu hep arkadaştılar; sonra kendi yollarına gittiler. Sadece kalplerinde sakladıkları sırlarla yeniden buluştuklarında; savaş söylentileriyle çalkalanan, gölgeli bir dünyadan bahsediliyor, mitolojik, efsanevi yaratıkların, korkunç canavarların hikâyeleri onların da kulaklarına geliyordu. Söylentiler ve ne olabileceğine dair bilinmezliğin şaşkınlığındaki arkadaşlar; büyülü, kristal bir asa taşıyan, güzel, kederli bir kadınla karşılaşırlar. Asanın ışığında, giderek kararan gölgelerin ardındakileri gören yol arkadaşları; Bozkırlı kadının çağrısıyla dünyanın kaderini şekillendirmek üzere gölgenin derinliklerine doğru yola koyulurlar. Kimse onların birer kahraman olduklarına inanmıyordu…

Margaret Weis & Tracy Hickman – Kum Saati Büyücü Ejderhaları
Fantastik / 3 Aralık 2016

Kitap Adı: Kum Saati Büyücü Ejderhaları: Kayıp Tarihçeler 3. Kitap Yazar: Margaret Weis & Tracy Hickman Yayıncı: Laika Yayıncılık Kimseye sormadan Siyah Cübbe olmayı seçen Raisin Majere, elindeki ejderha küresiyle, Kara Kraliçenin hizmetinde güç arayışına devam etmek için Nerakaya gider. Takhisisin kazanması halinde sonsuza dek onun kölesi olacağını fark edince de tehlikeli ve ölümcül bir oyuna başvurur. Artık hem İmparator Ariakas hem de Nerakadaki direniş güçleri için çalışmaktadır. Raisin ve Yolarkadaşları, nihai maceralarıyla geri dönüyor!

Margaret Weis & Tracy Hickman – Yüceefendi Gökleri Ejderhaları
Fantastik / 3 Aralık 2016

Kitap Adı: Yüceefendi Gökleri Ejderhaları: Kayıp Tarihçeler 2. Kitap Yazar: Margaret Weis & Tracy Hickman Yayıncı: Laika Yayıncılık Herkesin korktuğu Mavi Leydi Kitiara, bir ejderha küresini aramaları için üç Solamniya Şövalyesini Buzsınırı’na gönderecek bir entrikaya karışırken, rakibi Laurana da kendi kaderine doğru bir yolculuğa koyulur. Bu yolculukta Laurana, Sturm, Tasslehoff ve Flint, tehlikeli bir görev üstlenmiş üç şövalyeye katılırlar. En çetin sınava girecek olan ise Kitiara’dır; O, Krynn üzerindeki en korkulan yerde -Dargaard Kalesi’nde- bir gece geçirmeye yemin etmiştir. O korkunç yere giden hiç kimse geri dönmemiştir. Ancak Kitiara, ya Soth ile yüzleşecek ya da Kraliçesinin ellerinde ölecektir. Yolarkadaşları geri döndü; ama düşmanları da!

Margaret Weis & Tracy Hickman – Cüce Derinlikleri Ejderhaları
Fantastik / 3 Aralık 2016

Kitap Adı: Cüce Derinlikleri Ejderhaları: Kayıp Tarihçeler 1. Kitap Yazar: Margaret Weis & Tracy Hickman Yayıncı: Laika Yayıncılık Raistlin, Skullcap olarak bilinen lanetli kaleye doğru tuhaf bir şekilde çekilirken, Tanis ve Flint, Thorbardindeki cüce krallığına girmenin yolunu ararlar. Sturm, efsanevi Kharasın Çekicini ararken; Tika sevdiklerini ölümden kurtarmak için tehlikelerle dolu bir yolculuğa çıkar. Ama asıl kritik sınav, Flint Fireforge için… Kahramanlar, ejderanların tehdidi altındaki savunmasız kaçakların hayatlarını kurtarmak için zamana karşı yarışırken; Flint herkesin geleceğini etkileyecek bir konuda zor bir seçim yapmak zorunda kalacak… Ve tüm bu yol arkadaşlarının tatlı belası bir kender, korkusuzluğu, hareketliliği, yaramazlıkları, her daim dolu keseleri, hiç durmayan çenesi ve elleri ile Tasslehoff Burrfoot… Yolarkadaşları geri döndü.!