Metin Uca – Yes Yerine Orrayt
Eğlence & Mizah / 10 Ocak 2017

Kitap Adı: Yes Yerine Orrayt: Güzel Yurdumun Bir Kahkahalık Trajikomik Halleri 2 Yazar: Metin Uca Yayıncı: Epsilon Yayınları Sayfa Sayısı: 152 Yes yerine orrayt demek caiz midir tablet 1 mg (tansiyon düşürücü, gülümsetmeli Metin Uca konsantresi ) Formülü Her bir yes yerine orrayt demek caiz midir? Türkiye halleri tableti, bir nebze eleştiri, bir çimdik hiciv, bir hayli politik güldürüden oluşur. Üründe domuz yağı, yalar madde ve yapay tatlandırıcı yoktur. Domuzlar üzerinde etkin olamayan gülmece ağırlıklı konsantredir. Endikasyonları kullanıldığı yerler Sol vertüküler yapılanmada ve sol duruşta ilgili bozukluklarda, Hızla bölünen sosyal demokrat unsurları bir araya toplamada Aklın kullanımı ve yüzün gülmesinde etkendir. Espri seviyesini normal düzeye çekerek gülmece duygusuyla rahatlama sağlar. İktidarın yaptıklarına katlanma gücü verir. Belirlenen yan etki yoktur gebe ve emzirmeli kadınlarda, 14 yaşından büyük çocuklarda rahatlıkla kullanılabilir.. Ekonomik güçlükler nedeniyle arkadaş sırtından ya da çalınarak okuma girişimlerinin sonuçları test aşamasındadır. Saklama koşulları Oda ısısına da dış ortamlara da kolaylıkla uyum sağlar. Lütfen çalkalamayınız. Sağdan sola doğru geriden okumak isteyenler için geriden takdim şekli yoktur ve aranmamalıdır. Nobele aday değildir. Helaldir.

Füsun Önal – Valla Kız Değilim!
Eğlence & Mizah / 1 Ocak 2017

Kitap Adı: Valla Kız Değilim! (Üçleme) Yazar: Füsun Önal Yayıncı: İnkılap Kitabevi Sayfa Sayısı: 221 Bu kitabımı, 5 Temmuz 1995’te yitirdiğimiz dünya insanı, büyük yazar, gerçek bir türk aydını olan, çok sevdiğim ve hep seveceğim Aziz Nesin’in çok değerli anısına adıyorum. Füsun Önal

Aziz Nesin – Kazan Töreni
Eğlence & Mizah / 7 Aralık 2016

Kitap Adı: Kazan Töreni Yazar: Aziz Nesin Yayıncı: Tekin Yayınevi – Maksat yemek değil, muhabbet… – Elbetteee… Ciğerden almıyorsunuz. – Bendeniz dolmaya bayılırım da… Güzel de yapmışlar. – Burası ne fabrikası beyefendi? – Vallahi iyice bilmiyorum ama, galiba makinelere filan bakılırsa, bir makine fabrikası olacak.

Vamık D. Volkan – Kozmik Kahkaha
Eğlence & Mizah / 5 Aralık 2016

Kitap Adı: Kozmik Kahkaha Yazar: Vamık D. Volkan Yayıncı: Okuyan Us Yayınları Sayfa Sayısı: 168 Kozmik Kahkaha, bilinçdışının şaşırtıcı katmanlarında çıkılan şaşırtıcı bir yolculuk… Kozmik Kahkaha’da, çocukluğunda geçirdiği örseleyici deneyimlerin izleriyle başa çıkmaya çalışan Jane’in öyküsünü bulacaksınız. Kitap, bu izleri yaşamından silerek ‘büyümeye’ çalışan Jane’in uzun ve zahmetli psikanaliz yolculuğunun; cinselliğe, hayata, aşka, kendisi ve başka insanlarla ilişkilerine bakışını değiştirmesinin, hayatı ‘yük’ olmaktan çıkarıp yaşamaya değer kılmasının öyküsü…

Ben Elton – Bizi Kim Gözetliyor Evinde Cinayet
Eğlence & Mizah / 5 Aralık 2016

Kitap Adı: Bizi Kim Gözetliyor Evinde Cinayet Yazar: Ben Elton Yayıncı: Oğlak Yayıncılık “Olağanüstü iyi yazılmış bir kitap… Bu parlak karmaşık taşlama, bir kaç kere okunmayı hak ediyor.”- -Mail On Sunday- “Elton kitaplarının en iyisi. Olgun ve insancıl.” -Daily Telegraph- “Karakterler iyi işlenmiş, konu sürükleyici.” -Daily Mail- “Elton en iyi yaptığı şeyi yapıyor ve acımasız komediyle medya eleştirisini kimsenin cesaret edemeyeceği bir boyuta götürüyor.” -Mirror- “Sıkı bir konu, sürükleyici bir roman. Diyaloglar on ikiden vuruyor.” -Guardian- “Bu medya taşlaması insana sürekli bir heyecan yaşatıyor.” -Sunday- Bir ev, on yarışmacı, otuz kamera, kırk mikrofon… Dikizleme iştahını bir kez daha tıka basa doyurmak, bir grup ünsüz ve sıradan insanın yer aldığı gerçek pembe diziyi seyretmek için halk yine televizyonlarının karşısında. Kurallar son derece açık; birbirini hiç tanımayan yabancılar aynı evde birlikte yaşayacaklar ve herkes de bunu nasıl yaptıklarını seyredecek… İlk önce kimin sabrı taşacak? İlk kim kiminle seks yapacak? En çok kim sevilecek ve en çok kimden nefret edilecek? Programın bu sıradan sorularına bir anda yenileri eklendi: Katil kimdi? Otuz televizyon kamerasının sürekli gözetimi altında cinayet işlemeyi nasıl becermişti? Neden yapmıştı? Ve sonraki kurban kimdi? Televizyondaki stand up çalışmalarının yanı sıra pek çok İngiliz dizisine imza atan, üç tiyatro oyunu yazan, Andrew…

Aziz Nesin – Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz
Eğlence & Mizah / 4 Aralık 2016

Kitap Adı: Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz Yazar: Aziz Nesin Yayıncı: Nesin Yayınevi Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin’in ilk kez 1977 yılında yayımlanan romanıdır[1]. Aziz Nesin bu eseriyle 1978 yılında Madaralı Roman Ödülü’nü almıştır. Roman, 21 bölümden oluşmaktadır. Türk edebiyatında bürokrasinin en önemli yergilerinden biri olan roman, tiyatro oyunlarına ve sinemaya da uyarlandı. Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz romanı, Eylül 2012 tarihine dek 31 baskı ile toplamda 143 bin adet basıldı.

Umut Sarıkaya – Benim de Söyleyeceklerim Var 3
Eğlence & Mizah / 4 Aralık 2016

Kitap Adı: Benim de Söyleyeceklerim Var 3 Yazar: Umut Sarıkaya Yayıncı: Mürekkep Yayınları İçine kapanık ve karamsar bir yazara yakışmayacak derecede iyi yüzerim. Edebiyat dünyası olarak Sarıyer sahiline insek, diğer yazarlar mıy mıy oturup etrafa utangaç gözlerle bakarken ben ağzımda sigara ile havada takla atıp suya dalarım yada koşarken birden havada döner hazırolda asker selamı vererek kaybolurum derin mavilikte. Yüzeye çıkınca dalarken ağzımın içine hapsettiğim sigaramı bir dil hareketi ile tekrar çıkarır, sahilde duran Türk Edebiyatı’nın şaşkın bakışları eşliğinde içmeye devam ederek yüzerim. Sonra çıkar banktaki ayakkabımın, çorabımın, kotumun yanına oturmuş şairleri, yazarları kaldırıp banka boylu boyunca uzanır öyle yaparım betimlemelerimi, sosyal tespitlerimi; anlatırım insan hikayelerini… Benim için yazarlık ayrı, sahiller iti olmak ayrıdır. Bundan ne utanırım nede gocunurum çünkü sahilde büyüdüm ben.

Umut Sarıkaya – Benim de Söyleyeceklerim Var 2
Eğlence & Mizah / 4 Aralık 2016

Kitap Adı: Benim de Söyleyeceklerim Var 2 Yazar: Umut Sarıkaya Yayıncı: Mürekkep Yayınları Bir ömür ailemle yaşamak… Düşüncesi bile korkunç geliyordu. Her gün bu evde bir ızdırap gibiyken, bir ömür geçirmek, yavaş yavaş onlara benzemek. Ben akşam “televizyon karşısında koltukta uyuyacak adam değilim” diyordum kendi kendime. Kimse inanmazsa inanmasın ben şehir dışındaki bir üniversiteyi kazanacak, bu evden de bu mahalleden de bu şehirden de kurtulacaktım. Her gece yatarken hayaller kuruyordum. İlk yıl yurtta kalırdım, sonra bi eve çıkardım. Arkadaşlarım gelirdi eve. Çıkıp sabaha kadar sokaklarda gezerdik… Daha önce söylediğim gibi o yıllarda aklım az çalıştığı için sadece bu iki şeyi hayal edebildim eve çıkınca; “arkadaşlarım gelir, gece sokakta gezeriz.” Ama bu kadarını hayal edebilmek bile güzeldi be. Bu düşünceler içerisinde benden beklenmeyecek üstün bir çalışma disipliniyle kendimi derslere verdim. Sürekli test çözüyor, bu büyük maratonda diğer öğrencilerle aramdaki farkı kapatmaya çalışıyordum. Annem babam gibi kanepede televizyon karşısında uyumamak için, onlara benzememek için çalışıyordum. Artık nasıl gaza geldiysem öyle hazırlanmışım ki sınava bütün şehir dışı tercihlerimi geçip çok az sayıda yazdığım İstanbul içi tercihlerimden birini kazandım. Hem de eve çok yakın bir üniversiteyi… Üniversiteyi kazandığım gün yıkılmıştım.

En Güzel Nasreddin Hoca Fıkraları
Eğlence & Mizah / 25 Kasım 2016

Kitap Adı: En Güzel Nasreddin Hoca Fıkraları Yazar: Kolektif Yayıncı: Liya Yayınları Hoca’nın oğullarından biri yakın köylerden birinde çömlekçilik yapıyormuş. Bir gün Hoca yanına gidince: “Baba, bütün paramı şu çömleklere yatırdım” demiş. “Hava güneşli olurda zamanında hepsi kurursa zengin olacağım. Ama yağışlı olursa anam ağlayacak! Hoca oradan ayrılıp başka bir köyde oturan büyük oğluna uğramış. Oğlu: “Baba, varım yoğum şu tarlada, zamanında rahmet yağarsa zengin oldum gitti. Kuraklık olursa anam ağlayacak” demiş. Hoca eve canı sıkkın dönmüş. Karısı: “Hayrola efendi, yüzün neden asık” demiş. “Benimki bir şey değil”, demiş hoca; “asıl sen kendi halini düşün. Yağmur yağsa da yağmasa da bizim oğlanlardan birinin anası ağlayacak.”

Muzaffer İzgü – Çanak Çömlek Patladı
Eğlence & Mizah / 18 Kasım 2016

Kitap Adı: Çanak Çömlek Patladı Yazar: Muzaffer İzgü Yayıncı: Bilgi Yayınevi Okurlara, “İşte değişik bir mizah örneği” dedirteceğinden kuşku duymadığımız bu yapıt, hemen herkesin tutkuyla izlediği ‘Muzaffer İzgü Mizahı’ içerisinde yeni bir sentez damarının habercisi olarak da dikkati çekmektedir. Örneğin, bir karamizah öğesini sevinç ve coşkuyla yoğurarak, onu bir umut ışığına dönüştürmek, besbelli, Muzaffer İzgü gibi ödüller kazanmış bir ustanın başarabileceği bir iş olsa gerek. Baştan sona değin, gittikçe yoğunlaşan bir tad ve beğeniyle okuyacağınız, etkisi kalıcı bir kitaptır ‘Çanak Çömlek Patladı’.

Muzaffer İzgü – Dayak Birincisi
Eğlence & Mizah / 18 Kasım 2016

Kitap Adı: Dayak Birincisi Yazar: Muzaffer İzgü Yayıncı: Bilgi Yayınevi Muzaffer İzgü, bir gülmece ustası. Taşlama ve yergi arası bir anlatımla işlediği öyküleri düşündürücü olduğu kadar, güldürücü öğeler taşıyor. Anlattığı insanları, olayları en çarpıcı yanlarıyla ele almaktaki ustalığını okurları biliyor. Gülmecenin gücünü, onun öyküleriyle açık seçik anlayabiliyor çünkü.

Muzaffer İzgü – Zıkkımın Kökü
Eğlence & Mizah / 18 Kasım 2016

Kitap Adı: Zıkkımın Kökü Yazar: Muzaffer İzgü Yayıncı: Bilgi Yayınevi “Yıl 1933, aylardan ekim, günlerden 29; yani onuncu yıl…cumhuriyetin onuncu yıldönümü… İşte o gece annem tutturmuş da tutturmuş, fener alayını izleyeceğim, diye… Babam, yahu avrat ayın günün, sancın mancın tutar, hem bu karınla… demiş. Ama annem hiç öyle coşkulu bir günde evde oturmak ister mi? Komşu kadınlardan biriyle çıkmışlar evden, bir yaşındaki abim de annemin kucağında. Fener alayını eve en yakın izleme yeri, olsa olsa Saathane’nin orası… nasıl kalabalık, iğne atsan yere düşmez!… Az sonra bando öteden gözükmüş. Pıstattararaaaa… demeye başlayınca, uy anam, annemdeki sancı… Breh, kaldırımda adım atacak yer yok, yan yön insan, gerisi dükkân… annemi eve zor yetiştirmişler. Tastamam eve geldikten on dakika sonra beni doğurmuş…” Bundan sonrası kitaptan öğreneceksiniz: Zıkkımın Kökü

Oğuz Aral – Huysuz İhtiyar
Çocuk , Eğlence & Mizah / 10 Kasım 2016

Kitap Adı: Huysuz İhtiyar Yazar: Oğuz Aral Yayıncı: Kelebek Yayınları Ertuğrul Özkök Hürriyet 12.04.1998 “Pazar Yazıları” ………. Avni kesin dönüş yaptı. Ama hepsinden önemlisi, Oğuz Aral haftalık mizah yazıları yazmaya başladı. Ve ben bu yazıların bir müptelası oldum. Şimdi bu yazılardan oluşan kitap önümde duruyor. O çok sevdiğim adıyla “Huysuz İhtiyar” müstear başlığıyla bir Oğuz Aral klasiği. Kapağın hemen arkasından gelen sayfada bana hitaben yazılmış şu yedi kelime: “Ertuğrul Bey, Ertuğrul Bey, Yaptığınız marifeti beğendiniz mi?” Beğenmek ne kelime Oğuz Bey, kendi kendime alçak sesle, kimselerin duyamayacağı bir tonda, karşı koyamadığım bir gurur duygusuyla hayran oldum. Size utangaç bir ifadeyle şunu sormayı isterdim: “Bunda gerçekten benim de küçücük bir payım varsa, ne mutlu bana…” Bu kitap gerçek anlamda bir mizah klasiği olmaya adaydır.