Terry Deary – Ateş Hırsızı
Çocuk / 19 Ocak 2017

Kitap Adı: Ateş Hırsızı Yazar: Terry Deary Yayıncı: Tudem Yayınları Sayfa Sayısı: 220 Prometeus bir Yunan tanrısı. Suçu, Zeus’tan ateşi çalıp insan ırkına vermek. Peki ya cezası? Bir kayaya zincirlenip karaciğerinin bir kuş tarafından parçalanması. Hem de zamanın geriye kalan tüm günlerinde. Ta ki kaçana kadar… Ve işte bu da Aden’e ve benim hayatıma girişi demek. Ben kim miyim? (Çok meraklısın, değil mi?) Adım Jim. Ben bir yetimim. İşim mi? Zengin insanların yüklerini hafifletiyorum ben! Prometeus ve ben çok yakın iki arkadaş olduk. Fakat tehlike kapıya dayandığında bazen tanrıların bile yardıma ihtiyaçları olur… “Zamanda, gürültülü patırtılı ve heyecanlı bir yolculuk hikayesi.” -Julia Eccleshare (The Guardian Çocuk Kitapları Editörü) “Entrika ve kargaşanın geleneksel anlatımla harmanlandığı, büyük bir hevesle bir çırpıda okunacak macera dolu bir hikaye.” -Sunday Herald Yazar Hakkında: Terry Deary, 1946 yılında İngiltere, Sunderland’da doğan Deary, profesyonel bir oyuncu ve 30 yıldır çocuklar ve gençler için yazıyor. İngiltere’de yayımlanmış 170’ten fazla kitabı bulunuyor. Kitapları 35 dile çevrilen yazarın pek çok ödülü var. Çocuk ve gençlik kitaplarının yanı sıra televizyon dizisi senaryoları, tiyatro ve radyo oyunları da yazan Terry Deary, şu an İngiltere’nin kuzey doğusunda bulunan County Durham’da yaşıyor. Yazar evli ve Sarah isimli bir kızı var.

Sevim Ak – Vanilya Kokulu Mektuplar
Çocuk / 17 Ocak 2017

Kitap Adı: Vanilya Kokulu Mektuplar Yazar: Sevim Ak Yayıncı: Can Çocuk Yayınları Sayfa Sayısı: 123 Vanilya kokulu mektupların gizini çözmeye var mısınız? Annesiyle Babası ayrılan kıymık, bir süreliğine anneannesinin yanına yerleşmek zorunda kalır. Hayal gücü çok geniş bir çocuk olduğundan, kendi dedektiflik ve keşif bürosunu kurar. Bir gün postacı bay güleryüz, kıymık’ın ölen dedesine, otuz yıl önce Paris’ten postalanmış bir mektup getirir. “Aaa! Krala Bak!” diye başlamaktadır mektup; bir masaldır bu, mis gibi de vanilya kokmaktadır. Göndereni belirsiz bu mektupların gizemini çözmeye kesin kararlı acar dedektif kıymık, kolları sıvar…

Oscar Wilde – Candan Dost
Çocuk / 13 Ocak 2017

Kitap Adı: Candan Dost Yazar: Oscar Wilde Yayıncı: Gendaş Kültür Sanat Yayıncılık Sayfa Sayısı: 47 Herkes kendisine içten bağlı ”candan bir dost” arar. Peki her dostça yaklaşan gerçekten iyi niyetli ve fedakar mıdır? Bu kitapta Değirmenci ve Hans’ın dostluk serüvenini okuyacaksınız. Candan bir dost arayan bizim sevimli Hans’ ın başına neler gelecek? İngiliz edebiyatının bu klasik yazarından eğlendirici ve öğretici bir öykü…

Andersen – Seçme Masallar 1
Çocuk / 4 Aralık 2016

Kitap Adı: Seçme Masallar 1 Yazar: Andersen Yayıncı: Milli Eğitim Bakanlığı Yayınları Masal babası H. C. Andersen’i bilmeyen çocuk var mıdır? Onun masalları bu kez de Doğan Kardeş Kitaplığında. Kendine özgü anlatımıyla her çağın okurunun zevkle okuduğu hep onun masalları olmuştur. Hayalle gerçeğin, geçmişle geleceğin ustalıkla birbirine kaynaştığı bu masallardan hâlâ öğreneceğimiz çok şey var.

Michael Ende – Momo
Bilimkurgu , Çocuk / 2 Aralık 2016

Kitap Adı: Momo Yazar: Michael Ende Yayıncı: Kaynak Yayınları Elinizdeki kitap, otuza yakın dilde, dünyanın hemen her köşesinde yayımlandı ve milyonlarca okura ulaştı Bu bilmece, doğal gibi görünen olaylara şaşmayı henüz unutmamış olan çocuk ve yetişkenleri aynı derecede düşündürecektir.Momo’nun öyküsü, yeri belli olmayan bir hayal ülkesinde ve belirsiz bir şimdiki zamada geçmektedir. ancak öykü, prenslerden, büyücülerden, perilerden söz etmemektedir. Simgelertümüyle günümüz yaşamından alınmıştır. Momo’da insan ilişkilerinin nasıl daraldığının, insanların sevgi, dostluk ve arkadaşlık değerlerinden nasıl yoksunlaştırıldığının eleştirisel bir anlatımını bulacaksınız. Yazar; sürüleştirilen, yaşamına ve zamanına el konulan insanı, bir masal akıcılığında anlatmaktadır. Bu bir masla mı? Kavram, romantiklerin anladığı biçimde alınırsa, evet. Çünkü, gerçek ve hayal, şiirsel bir biçimde iç içe geçmiştir. Ancak kitap, insanın, günümüzdeki ve gelecekteki can alıcı sorunlarını da içermektedir. Öyleyse, bu kitap daha çok bir romana mı benzemektedir?İyisi mi, biz, bu bir masal-romandır diyelim… ilk basım 1984’te gerçekleştirilen Momo’nun ikinci basımını yoğun talep üzerine okura sunuyoruz.

Ömer Seyfettin – Kaşağı
Çocuk / 29 Kasım 2016

Kitap Adı: Kaşağı Yazar: Ömer Seyfettin Yayıncı: Gün Yayınları Ömer ve kardeşi Hasan, çocukluklarını büyük bir çiftlikte geçirmişlerdi. Küçük Ömer ve Hasan, en çok atlarla oynamayı, özellikle de onları tımar etmeyi seviyorlardı. Bunun için İstanbul’dan özel getirtilen KAŞAĞI’yı kullanıyorlardı. Ama bir gün Küçük Ömer, çocukluk heyecanıyla KAŞAĞI’yı kırar ve suçu kardeşi Hasan’a atar. Babası bu olaydan sonra Hasan’a çok kızar ve ona: -Yalancı, der… Hasan, bu olaydan sonra içine kapanır ve bir gün hastalanır. İşte o zaman Ömer için zor günler başlar. Kitapta ayrıca ‘HÜRRİYET BAYRAKLARI, NÂDÂN, ÇAKMAK, KÜTÜK, ‘KIZIL ELMA’ NERESİ?” adlı öykülerde yer almaktadır.

Alphonse Daudet – Pazartesi Öyküleri 2
Çocuk / 28 Kasım 2016

Kitap Adı: Pazartesi Öyküleri 2 Yazar: Alphonse Daudet Yayıncı: Engin Yayıncılık Doğalcı ve gözlemleriyle gerçekçi bir yazar olarak kabul edilen Alphonse Daudet’in yaşamı sıkıntılarla geçmiştir. İçinde çeşitliöykülerin bulunduğu “Pazartesi Öyküleri” hüznün, umudun yeni hayatımızda olan ve yaşadığımız şeylerden bahseder. Yeni şeyler keşfetmek isteyen tüm çocuklara okumalarını tavsiye ederiz.

Alphonse Daudet – Pazartesi Öyküleri 1
Çocuk / 28 Kasım 2016

Kitap Adı: Pazartesi Öyküleri 1 Yazar: Alphonse Daudet Yayıncı: Engin Yayıncılık Doğalcı ve gözlemleriyle gerçekçi bir yazar olarak kabul edilen Alphonse Daudet’in yaşamı sıkıntılarla geçmiştir. İçinde çeşitliöykülerin bulunduğu “Pazartesi Öyküleri” hüznün, umudun yeni hayatımızda olan ve yaşadığımız şeylerden bahseder. Yeni şeyler keşfetmek isteyen tüm çocuklara okumalarını tavsiye ederiz.

Japon Masalları
Çocuk / 28 Kasım 2016

Kitap Adı: Japon Masalları Yazar: Anonim – Derleme Yayıncı: Doruk Yayınları “… Prenses keşişlerin gösterdiği yerleri kazdırmış ve hazineleri bulmuş. Bahçedeki ağacın altında küpler dolusu bakır paralar, eşiğin altında torbalar dolusu gümüş parala rve mahzende sandıklar dolusu altın duruyormuş…”

Robert Michael Ballantyne – Mercan Adası
Çocuk / 21 Kasım 2016

Kitap Adı: Mercan Adası Yazar: Robert Michael Ballantyne Yayıncı: Kafe Kültür Yayıncılık Korkunç fırtınalar, karada ve denizde yaşayan olağanüstü yaratıklar, ilginç ülkeler ve tuhaf insanlar… Denizci bir ailenin çocuğu olan Ralph’ın en büyük hayali dünyayı dolaşmak ve tüm bunların görebileceği ilginç maceralar yaşamaktı. En çok da Büyük Okyanus’taki Mercan Adaları’nı merak ediyordu. Bu adalarda neredeyse bütün bir yıl yaz hüküm sürüyor, ağaçlar bol ve lezzetli meyvelerle dolup taşıyordu. Ralph 15 yaşına geldiğinde ailesinden izin aldı ve Büyük Okyanus’a açılan gemilerden birinde bir iş buldu. Kısa sürede gemideki tayfalardan Jack ve Peterkin’le arkadaş olan Ralph okyanustaki bu macerayı çok sevmişti. Oysa Ralph ve arkadaşlarının asıl macerası gemilerin bir kasırgada batmasıyla başlayacaktı.

Sara Gürbüz Özeren – Maya Uygarlığının Sakladığı Sır
Çocuk / 21 Kasım 2016

Kitap Adı: Maya Uygarlığının Sakladığı Sır Yazar: Sara Gürbüz Özeren Yayıncı: Damla Yayınevi Anadolu Türk Uygarlığından Çin Seddi’ne Mısır Piramitlerinden Maya Uygarlığının sırlarına Zoya Gezegeni’nden Mars Uygarlığına Geçmişin Derinliklerinden Geleceğin Gizemine Soluk Soluğa Okuyacağınız Macera, Tarih ve Keşiflerle Dolu

Mark Twain – Tom Sawyer
Çocuk , Macera / 16 Kasım 2016

Kitap Adı: Tom Sawyer Yazar: Mark Twain Yayıncı: Arkadaş Yayıncılık Cocuk edebiyatinin en seckin orneklerinin yer aldigi Arkadas Cocuk Serisi’ne tamami resimli yeni iki kitap daha eklendi. Ali Aydogan tarafindan, ozenli ve titiz bir calismayla dilimize uyarlanan, tamami ozgun cizimlerle bezenmis kitaplar, cocuklarin dil egitimine onemli katkida bulunacak. Icerdikleri hikaye ve masallarla cocuklara iyiligi ve kotulugu, adaleti, paylasmayi, empati kurmayi, dogayi sevmeyi, kalabalik icinde birey olabilmeyi anlatan bu kitaplar, akici anlatimlari ve birbirinden guzel cizimleriyle one cikiyorlar. Ilkogretim ogrencileri tarafindan okunmasi tavsiye edilen eserlerden olusan bu ozel calismayi genc okurlara sunmaktan mutluluk duyuyoruz. MississippiNehri kiyisindaki St. Petersburg kasabasinda yasayan Tom Sawyer’in basindan gecen seruvenleri okurken buyuk keyif alacaksiniz… Yaramaz bir cocuk olan Tom Sawyer, erkek kardesi ve Polly teyzesiyle birlikte yasamaktadir. Basi bir turlu beladan kurtulmayanTom,sarhos babasi yuzunden kasabalilarin uzak durdugu HuckleberryFinnile bir cinayete tanik olur. Bu korkulu olayin ustune bir de kiz arkadasi Becky ile kavga edince evden kacmaya karar verir ve arkadaslari HuckFinn ve Joe Harper’ida yanina alarak evden kacar… Mark Twain’in bu olumsuz eseri hemen hemen tum dillere cevrilmis ve defalarcasinema filmlerine konu olmustur. En sevilen cocuk klasiklerinden biri olarak kabul edilen Mark Twain’in Tom Sawyer kitabi, her cocugun kutuphanesinde mutlaka yerini almali…

Kemal Arkun – Yeniçeri Ocağı
Çocuk / 15 Kasım 2016

Kitap Adı: Yeniçeri Ocağı Yazar: Kemal Arkun Yayıncı: Akademisyen Yayınevi Edirne’nin Osmanlı güçleri tarafından fethedilerek Sultan Muray tarafından payitahtın oraya taşınmasından sonra, Avrupa iyice telaşlandı. Tek düşündükleri şey Bizans’tı. Şayet orası da fetih olursa doğuyla irtibatları tamamen kesilecekti. İstanbul yolunu kesmek isteyen Bizans, Osmanlı padişahını geriye döndürecek gayret ve manevralar peşine düşmüştü. Bizans kayserinin dayısı Davua Kontu Ameda, kalabalık bir donanmayla Gelibolu’yu kuşatarak Sultan Murat’ı meşgul etmek istedi. Ameadea’nın donanmasında yer alan deniz korsanları, karadan şehri korumaya çalışan Osmanlı muhafızlarını diskalifiye etmek için Grejuva Rum Ateşi’yle tüm Gelibolu sahillerini ateşe verdiler. Günlerce yanan ateş sebebiyle düşman askerine yaklaşamayan Osmanlı muhafızları, Amedea’nın eğitimli korsanlarının tuzağına düşerek şehit olmuş, kaleyi muhafaza edecek bir güç kalmayınca da, Gelibolu Bizans’ın işgali atına girmişti.