Anne Provoost – Nuhun Gemisi

11 Ocak 2017
Nuh'un Gemisi Kitap Kapağı Nuh'un Gemisi
Anne Provoost
Altın Bilek Yayınları
404

"... Geniş bir çukurun üzerinde, zemine dayalı bir hâlde, çevresi dikey ve yatay ağlarla örülmüş gemi şeklinde yapısı olan devasa bir iskele duruyordu. Bataklıktaki insanların güldüğü şey buydu: taşlı çöldeki gemi. Henüz çok yüksek değildi. Hâlen sadece zemin planı gözüküyordu. Gelecekteki boyutu belliydi; ama tasarımı, inşaatçıların bu işe duydukları güvenin azlığını ortaya koyuyordu. Fakat her taraftaki kereste ve zift yığınları, bunu yapan kişinin hırsını gösteriyordu. Bu, iş arayan bizim gibi insanların buraya gelip de hissettiği ilk duyguydu: Buradaki proje çok büyük bir güç tarafından yürütülüyordu ve bu plan sadece bir hayal olmanın da ötesine geçmişti. Büyük bir ihtimalle babam bu yüzden bu denli susamış bir hâlde su testisine sarılmıştı..."

"İnsanın aklında bu Eski Ahit hikâyesiyle ilgili düşündürücü sorular uyandırıyor. Sürükleyici anlatım, İncil'deki yerinin ihtişamına uygun yazılmış ve aynı zamanda çok içten ve samimi bir dilde okuyucuya aktarılmış. İncil tarafından günahkâr olarak nitelendirilenlere karşı yaratılan bu sempatiyi Provoost, esas metni yıkıp kendi güçlü hikâyesini oluşturmakla başarmış."
-The New York Times Kitap Eleştirisi

"Bazen aşırı derecede erotik olan bu değişim ve kaybetme; cesaret ve seçim hikâyesi, etkileyici ve düşünce uyandıran bir okuma."
-Queenmaker'ın yazarı India Edghill

"Büyüleyici ve... o kadar ayrıntılı ki okuyucular hikâyeyi takip ederken neredeyse terleyecekler... Re Jana ve İnşaatçı'nın oğlu Ham arasındaki aşk ilişkisi, aralarının açık olması sonucu her iki ailede meydana gelen yarıkların sonuçları ve genişletilmiş olarak seli anlatan son bölüm o kadar enteresan bir roman ortaya koyuyor ki, tekrar tekrar okunmaya değecek bir yapıt çıkıyor karşımıza."
-The Guardian (İngiltere)

"Güzel... şiirsel ve gerçek."
-Kirkus Eleştirileri

"Büyük bir çoğunlukla Re Jana'nın olaylara bakış açısını anlatan Nuh'un hikâyesinin sağlam bir anlatımla yazılmış yorumu... İncil ile ilgili hikâyelerin farklı şekilde anlatılan yorumlarına ilgi duyan okurlar Nuh'un Gemisi'nin güçlü anlatımlı bu versiyonundan keyif alacaklar."
-Midwest Kitap Eleştirisi

"Çarpıcı, ilham veren bir hikâye."
-Kitap Görüşleri

"Nuh'un Gemisi romanını vakit harcamaya değecek bir eser olarak görüyorum... Beni sonuna kadar sürüklemiş bir öyküdür. Genesis'in (Yaratılış) ilk bölümlerinde bulunan bu hikâyeyle ilgili bana farklı bir bakış açısı kazandırdı. Özellikle suyun geldiği anın detaylı bir şekilde anlatıldığı bölümü nefesimi tutarak okudum. Bugün edebiyatta yerini edinmiş muhteşem yapıtlar kadar ihtişamlı, sağlam bir eser."
-Roundtable Eleştirileri

"Bu, sizin pazar günleri kiliselerde dinlediğiniz Nuh'un Gemisi hikâyesinden çok farklı... Sele kadar süren olaylar ve gemideki şartlar dramatik ve inandırıcı bir öykü ortaya sunuyor. İncil'de sadece birkaç satır olarak yer verilmiş olan bu hikâyenin kültürümüzde önemli bir yeri vardır. Bu kitap dışarıdan bakan birinin, hiçbir gücü ve hakkı olmayan bir kültürde yaşayan bir kadının görüşlerini okuyucuyla paylaşmış. Nuh'un Gemisi romanı, yazarak anlatılamaz. Sizde merak uyandıracak bir eser."
-Story Circle Eleştirileri

0 Yorum

Bir Cevap Yazın